Chyby v Animované sérii

Vhledem k tomu, že letos slaví animovaný Star Trek výročí (které jsme oslavili na CzechTREKu 3), byli jste letos zavalováni všemožnými rozbory seriálu jako takového. Nyní to vezmeme z trochu jiného úhlu – zaměříme se na TAS z hlediska jejích nedokonalostí.

Animovaná série byl seriál navazující na dobrodružství posádky kapitána Kirka Klasické série. TAS se stávala z dvaadvaceti epizod rozdělených do dvou sezón – první se šestnácti a druhá s šesti zhruba dvacetiminutovými epizodami. Kvůli své nedotaženosti byla ale roku 1988 na Roddenberryho žádost prohlášena za nekanonickou (ovšem v současnosti je opět prohlašována za kanonickou).
Nedotaženosti v animacích

Jednou z nejvíce do očí bijících chyb Animované série je fakt, že v řadě scén se objevuje růžová barva na místech, kde bychom ji nejméně čekali (klingonské uniformy, Tribblové, loď Zrádcův tesák). Může za to fakt, že režisér Hal Sutherland byl, aniž by o tom kdo jiný věděl, barvoslepý a růžová se mu jevila jako odstín šedé.

To ale není jediný vizuální nedostatek TASky – pokud jste epizody seriálu sledovali pozorně, jistě vám neunikl moment, kdy má Uhura a poručík Gabler křídově bílou kůži nebo sada scén, ve kterých má na sobě McCoy žlutou uniformu, Chapelová červenou nebo kdy si samotný kapitán na sebe oblékne červenou. Zůstaneme-li ještě u oblečení, je záhodno zdůraznit, že v jedné scéně má Scotty na uniformě insignie kapitána a v řadě scén, kde McCoy používá trikordér, má chvilku vidět přes rameno jeho popruh a chvilku ne.
Změny v pojetí Star Treku

Co se pak týče změn v prostředí, kterých si můžete v animovaném Star Treku všimnout, je to druhý turbovýtah na můstku, který je umístěn hned vedle obrazovky. Můstek samotný pak, na rozdíl od Klasické série, kde tvořil šestiúhelník, je nyní kruhový. Často si také můžeme všimnout detailních záběrů na reproduktor ve zdech, takový ale v celé Klasické sérii nebyl vidět.

Co se technologií v seriálu „vyna-lezených“ týčet, nejznámější je rozhodně osobní silové pole, které v animovaném Treku (ale už nikde jinde) nahradilo skafandry a poskytlo tak posádce mnohem lepší mobilitu v prostředích bez dýchatelné atmosféry.

Z těchto a mnoha dalších důvodů byla animovaná série prohlášena za neoficiální, nicméně to už nyní není Pravda a dle mého názoru jsou i tyto nedostatky (nebo snad drobné vtípky?) důvodem, proč má animovaný Star Trek takové kouzlo.