Čest kapitánů – Star Trek TNG

Tento titul z číslované řady knih o posádce Picardovy Nové generace nepatří podle mne k tomu nejlepšímu, co z tohoto období Star Treku bylo napsáno. Nejlépe na mne nezapůsobila již obálka, na níž se vedle důvěrně známé Picardovy pleše leskne také přilba muže v typické starořímské zbroji.

Ano, někomu již možná svítá. Kořeny této knihy totiž sahají až do druhé řady série Star Trek TOS, konkrétně do epizody Chléb a hry. Její děj zde nebudu podrobně rozepisovat, v podstatě jde o to, že Kirkova Enterprise objeví planetu, která je kopií Země ve dvacátém století až na to, že se zachovala římská říše včetně jejich atributů (otrokářství, gladiátorské zápasy apod.)

No a naše kniha tyto Římany z planety Magna Roma po nějakých sto letech opět vtahuje do děje. Navzdory jejímu v podstatě feudálnímu zřízení se z Magna Romy mezitím stal plnoprávný člen Spojené federace planet a dokonce jí byla přidělena (no vyrobit si ji snad nemohli) hvězdná loď. Pokřtili ji Centurion a velení dostal kapitán Lucius Sejanus. Nechodí tedy oblečeni ve zbroji, jak by se dalo z obálky soudit, tu mají jen jako slavnostní odění pro zvláštní příležitosti, ale římský životní styl mává s jejich životy řádně.

A s touto lodi se ocitá Picardova Enterprise na orbitě planety Tenara, čelící útokům jakési M’docké říše (kočkovití humanoidi). Federace má s Tenarou smlouvu a měla by ji chránit. A zde se objevuje kámen úrazu v přístupu obou kapitánů. Zatímco kapitán Picard chce zabránit jakémukoliv válečnému střetu a řešení silou považuje za nepřijatelné, kapitán Sejanus proti M’dokům tvrdě vystoupí, neboť Římané se v bitvách vyžívají ještě více než Klingoni.

No a tím jsou vlastně karty rozdány. Tenařané jsou navíc velmi mírumilovnými potomky pozemšťanů, válku s M’doky si nepřejí a už vůbec se jí nechtějí účastnit (když tak ať se Federace snaží, ale oni odsuzují jakékoliv násilí). Rozpory mezi Picardovým a Sejanovým náhledem světe se zostřují, posádka Centurionu také není jednotná, Římané zase hledají pátou kolonu na Enterprise a děj se tak nějak bez překvapení bere ke konci, který je v podstatě happyendem. Spory s M’doky se vyřeší, konflikt kapitánů končí útěkem Sejanovy lodi, zrádce umírá.

Kniha nijak nevybočuje z průměru, nepřináší žádné nové myšlenky ani nic nového do světa ST. Nedá se také říci, že by něčím zásadně vadila. Mně osobně moc neoslovila ta římská říše. To, co v podstatě nevadilo ve světě ST kapitána Kirka, jeví se jako anachronismus v ST Nové generace. Jak nás učili v ekonomii, společenské vztahy odpovídají vztahům ekonomickým a to platí i pro technickou úroveňi společnosti. A platit to bude i v budoucnosti. Já vím, že se na to ve Star Treku moc nehraje, ale tady mně to vadilo nějak víc.