Bridge Commander (původní recenze z r. 2005)

Jak už kdysi někdo napsal, neexistuje slovo, které by dokázalo uvést nejlepší hru o Star Treku, tudíž se vrhneme­ hned k věci. Píše se rok 2000 a Trekkies cekají novou hru s názvem Bridge Commander. Co ale nikdo netuší je to, jak se tvůrcům podařilo ztvárnit vesmír ST. Na průzkumné misi je kapitán zabit výbuchem slunce a vy jako nový kapitán máte zjistit, co tento výbuch způsobilo.

Při první misi vás provází kapitán Picard, který vás seznámí s lodí a posádkou a vaše podivuhodn é pátrání začíná. Příběh BC je velice zajímavý a když se do hry vžijete, máte najednou opravdu pocit, že je to „opravdový“ Star Trek. Při hraní jsem pochopil, jak byl v Prvním Kontaktu Worf šťastný, když přiletěla Enterprise – byl jsem skoro zničen, když se od taktické konzole ozvalo „Blíží se další loď.. . je to Enterprise!“ – nepochopíte, dokud nezažijete.

Příbeh není ani nijak umělý, jako u her typu Elite Force, nebo Armada 2. Proste bezchybný. Při plnění svých úkolů budete bojovat s Kardasiany, Klingony, Romulany a jejich D´Deridexy a se záhadnými Kessoky. BC má osm epizod, každá je rozdělena do několika misí.

Co se týče komunikace posádky s vámi, mohu vytknout jen pohyb rtů. V různých situacích lidé reagují různě – normálně nemají co dodat, v některých případech navrhnou řešení. A někdy začnou říkat věci typu (Saffi) „Bude… obtížné vysvětlit Flotile, že Enterprise byla zničena, zatímco my jsme přežili.“, nebo (Brex) Vítejte na párty: populace – vy.“, „Opravdu si užívám tohle klábosení.“,“Nemůžu stíhat všechny činnosti, pane“,“Kruci, Jime, jsem inženýr, ne společník.“, a nakonec obvyklé „Nemám co dodat, kapitáne.“ Další povedená věc jsou vtipy a uvolněná atmosféra na můstku při klidových situacích. Například „Měli bychom Kessoky zatahat za ocasy.“ „Mají Kessokové ocasy?“ Vše působí velmi realisticky.

Můžete si samozřejmě zahrát Quick Battle a Multiplayer, ke kterým si můžete z internetu stáhnout další lodě a stanice a spoustu jiných věcí. Pokud chcete, podívejte se do sekce download, nebo na bcfiles.com.

Hratelnost BC je vcelku jednoduchá, zvláště z můstku, ale je zde rada dalších ovládacích prvků, které zajistí náročnějším uživatelům víc složitosti – tedy je to složité podle toho, co chcete dělat. Herní návrháři si také uvědomili fakt, ze Trekkies rádi uvidí, když budou moci dělat i věci typu převést energii do štítů, určit, kolik torpéd se vystřelí, nebo moci kontaktovat jinou loď, nebo základnu. Těchto možností je v Bridge Commanderovi mnoho, což jen dodává na kvalitě.

Grafika hry je velice dobrá, vezmeme-li v úvahu její stáří. I dnes, kdy jsme zmlsaní grafikou her Elite Force 2 jsou lodě z Bridge Commandera považovány za špičku modelů lodí ST. I můstky vypadají skutečně. Když už se nějaká chyba vyskytne, vypadá to spíš směšně: první důstojník většinou sedí a teď se zvedla. Dejte jí příkaz, aby zavolala na Velitelství HF a ona začne jakoby ťukat do panelů. Žádné panely tam ale nejsou. Jinak jsem si nevšiml výraznějších nedostatků.

Zvuková stránka je také na jedničku – všechno autenticky pípá a za hudbu by se podle mě nemuseli stydět ani v seriálu, či filmu. Navíc se dá BC ovládat hlasem! Není nad to, když zavelíte „Helm, course for Vesuvi system, warp, engage!“

Shrnu-li to, pokud se v budoucnu chystáte investovat do hry a tento skvost ještě nemáte, určitě si ho pořiďte, stojí to za to!