Birth of the Federation

Jde o poněkud neobvykle pojatou strategii, orientovanou do období TNG (Nové Generace), ve které vy jste v úloze, která vám uděluje povinost udržet mír v Galaxii. Že to nebude moc lehké asi říkat nemusím.

Po spuštění BotF jsem byl příjemně překvapen velmi hezky zpracovaným LCARS menu. Vévodí mu obrázek nejlepších lodí ras, za které můžete hrát (k těm se vrátíme později). Vedle něho je několik ovládacích tlačítek. Jmenujme alespoň Multiplayer a Single Player. Po kliknutí na SP se nabídka změní a je vám předložen seznam ras, za které můžete hrát. Jsou to: UFP, Romulanské Hvězdné Impérium, Klingonská říše, Ferengská Unie a Cardasianská Unie. Po kliknutí na zvolenou rasu se před vámi objeví krátká charakteristika rasy. Pokud vám vyhovuje, kliknete na tlačítko a nastavíte si podrobnější vlastnosti hry. A jsme ve hře! První věcí, kterou bych vám měl říct je – v žádném případě nehrajte BotF s cheaty! Já vím, že ve hrách typu Elite Force je člověk někdy použije, aby se dostal z obklíčení Borgů, ale do takové kategorie tato hra nespadá. Je mnohem větší zábava, když jí člověk hraje poctivě. A teď konečně k popisu hry samotné. Máte před sebou hrací pole, rozdělené do několika čtvercových políček, podobně jako u Starfleet Command (jenže tam jde o šestiúhelníky). Je-li v nějakém poli hvězda, zobrazí se u něj ikonka. Podobně je tomu i u lodí ap.. V případě BotF jde o tzv. „tahovou strategii“, tzn., že hráč má jistý čas (implicitně nastavený na 60 vteřin), ve kterém odehraje svou roli, jako třeba, že pošle lodě do jiného systému. Po vyoršení dob pro tah je na řadě protihráč, který učiní zase svoje akce. V Single Playeru to počítači trvá pár milisekund, takže je to celkem jedno. Chcete-li svůj tah urychlit, ať už proto, že vám přibývají peníze, nebo z jiného důvodu, Je pro vás připrveno tlačítko, které ukončí váš současný tah.

Teď trochu strategie. Zemědělství, výzkum, či stavba lodí. To je jen část toho, o co se musíte starat, A tím nemyslím to, že si objednáte lodě „A stavěj!“. Je-li pro vás důležitější výzkum nových zbraňových systémů, než to, že vám prší na obilí, přeřadíte víc pracovníků z zemědělství do výzkumného oddělení. Na jedné straně se sníží úroveň produkce zemědělských produktů, na druhou stranu ale budete rychlejí mít nový zbraňový systém a tím i jakýsi náskok nad protivníkem. Tyto transfery (nejen) pracovníků provádíte ve zvláštním okně, které otevřete, když kliknete na jeho tlačítko v malém menu, jenž se otevře po kliknutí myší na hrací plochu pravým tlačítkem. Když už jsem mluvil o lodích, pozastavme se u nich. Můžete stavět spoustu tříd – od fregat až k lodím se špičkovou technologií, jako je např. třída Galaxy. Samozřejmě, na to potřebujete peníze, ale to je váš problém. Vždy, když si v nakupovacím menu vyberete loď, objeví se její popis (délka, váha, atd.), rotující 3D model a cena. Každá třída lodi má určený počet tahů, po k,terý se bude stavět. Potom si s ní můžete plnit úkoly na hracím poli.

Když harjete hru v prvním in-game enginu, ve kterém např. stavíte lodě, vypadá úžasně. Federační LCARS vypadá tak, jak by si ho člověk představoval, Klingonské rozhraní vypadá, jako na Klingonských lodích a všechno věrohodně pípá. Pokud ale přejdete do Bitevního módu, změní se engine. A není to moc slavné. Dokonce i borgská krychle působí jaksi „moc hranatě“ (samozřejmě, to u krychle není možné, ale stejně – není to ono). Zato zvuk je skvělý. Jak jsem řekl, vše pípá, jak by mělo a když někdo promluví, taky to není špatné.

Pokud tedy máte rádi tahové strategie na delší dobu, je pro vás BotF správnou volbou. Musíte ale mít na paměti dvě věci – ovládání je celkem složité a hra ztrácí své kouzlo, jakmile začnete cheatovat. Nedokonalost bitevního engine plně kompenzuje „normální“ in-game engine a zvuk. Máte-li nervy na učení se ovládat vesmír, je pro vás Birth of The Federation to pravé.