Armada

Protože zrovná nemám do čeho rýpnout, můžu teď něco napsat o hře s jednoduchým názvem Armada. Armada je v podstatě „obyčejná“ srategie, ale ne zase moc obyčejná. Jestli nevíte, co tím chci říct, čtěte dál.

Po instalaci mne překvapilo velmi hezké animované menu, které bylo dokonce v Single Playeru animované dál. Tím ale moje příjemná překvapení nekončila. Armada podporuje všechny rozlišení, které vám monitor, resp. pocesor dovolí. Když se pustím do popisu menu, máte na výběr z nastavení, opuštění hry, Multiplayeru, který nabízí několik variant hry po síti (LAN, TCP/IP) a také hru po Internetu, včetně tzv. Instant Matche, ve kterém si jednoduše nastavujete, kdo bude váš spojenec a kdo ne. NJa výběr máte tedy Federaci, Klingony, Romulany a samozřejmě Borgy. Je dokonce možné zapnout přítomnost Ferengů, kteří, jakmile zahlédnou bezbrannou loď, zvláště s nefunkčními motory, odtáhnou ji, pokud jim v tom nezabráníte. A ještě si říkají pro sebe něco o skvělém obchodu! Stkáváte se i s několika typy mlhovin – modré, které vám při pobytu vypnou štíty, ale na oplátku vás učiní neviditelnými pro zbraně nepřátel, zelené, které vás velmi rychle opravují, nebezpečně poškozující motory jsou žluté a červené, které vás velmi rychle zničí. A dostáváme se k nabídce Single Player. Tady už musíte hrát nejdříve za Federaci, po ní za Klingony, atd.. Federace je celkem jednoduchá, je to také způsobeno tím, že hráč není ještě ve hře tak dibrý, jako na konci. Tím ale nechci říct, že si ve Federaci nezabojujete. Klingoni už nabízejí zajímavější mise, kdy máte například zničit Borgy v celém sektoru. Romulané jsou asi tou nejlepší částí hry, mají totiž maskování, ale některé z jejich lodí touto technologií nedisponují. Borgská část hry je zaměřena na dva body – prvním je ničení a získání Omega Particle, o které si povíme níže, a druhý bod je… Asimilace. Je zajímavé, že ve hře za Federaci hrajete s Enterprise, která má na můstku cpt. Picarda a u Borgů bojuje Locutus s Picardem, přičemž jsou oba stejná osoba. Po dohrání Bprgů vás překvapí ťukátko, které se znenadání objeví. Vypadá jako Omega Particle a hrajete v ní za směs proti Borgům. Už jsem se dvakrát zmínil o objektu zvaném Omega Particle. Je to jakási věc, o kterou všechny rasy bojují a která by měla vítězi zaručit nadvládu nad kvadrantem. Více jsem z filmečků bohužel nevyrozumněl. Při načítání jsem se moc nenudil, nebyl na to totiž čas. Cel Armada běží celkem pohodově, spadla mi za čtyři roky mi spadla jenom dvakrát.

Máte možost stavět stanice (těžební, obranné, výzkumné, atd.), ty nejznámější třídy lodí, přičemž má každá svou speciální zbraň, kterou ale musíte nejdříve vyvinout ve výzkumné stanici. Pokud bude ona stanice zničena, bude zničena i ona zbraň, nedá se na příslušných plavidlech používat, dokud ji nevyzkoumáte znovu.

Když jsem si Armadu poprvé zapnul, nadchla mne grafika a svým způsobem se mi líbí dodnes. Sice nemůže obstát proti dnešním EF2, ale je přesto velmi pěkná. Zvláště jsem byl nadšen filmovými sekvencemi, kde se objevovaly známé tváře, jako Picard, Worf, atd.. Jenom je škoda, že lodě jsou animovány ve stejném enginu, jako hra.

Herci ze Star Treku propůjčili Armadě své hlasy, to samo nahrává zvuku, ale ani ostatní části zvukové stránky nejsou špatné. Hlasy, zbraně i hudba zní čistě, jen se mis někdy motají dohromady, jeden mluví přes druhého.

A jsme na konci recenze, doufám, že jsem dostatečně vysvětlil, co je Armada zač a doporučuji vám si ji koupit, pokud ji máte v PC proejně. Ani není tak drahá.