25 let Nové generace

Prohlížíte příspěvek staršího data. Tento příspěvek pochází z roku 2012.

Nová generace, jeden z nejvíce ikonických scifi seriálů a druhý seriál nesoucí jméno Star Trek, slaví v tomto roce 25. narozeniny. Ačkoli je tomu už více než 15 let, co se na obrazovkách České televize poprvé objevila posádka nové Enterprise D, těžko bych dnes hledal někoho, kdo by neznal charisma kapitána Picarda, dětinskou zvídavost poručíka Data a úsměvnou neschopnost poručíka Worfa pochopit jakýkoli vtip. Jsem si jistý, že by tomu tak bylo, i kdyby se Prima COOL před nedávnem nerozhodla celý seriál znovu odvysílat.

Původním účelem produkce Nové generace bylo natočit sequel původního seriálu Star Trek z šedesátých let. K popření úspěšnosti tohoto kroku mne nenapadají snad žádné argumenty – seriál nejenže splnil cíl úspěšně navázat na původní Star Trek, ale jeho dlouhodobá úspěšnost nás snad opravňuje k tvrzení, že Nová generace je více než sequelem přímo originálem. Futuristickou ideu lidstva, které se jako součást meziplanetární federace pouští do neprozkoumaných hlubin kosmu s cílem prozkoumávat vesmír a kontaktovat nový život, si seriál velmi dobře osvojil a dodržel tak hlavní motiv nastavený svým předchůdcem. Oproti původnímu Star Treku ale Nová generace nepředstavuje posádku Enterprise jen jako phaser-happy důstojníky, kteří se polovinou misí musí prostřílet. Řešení problémů, kterým kapitán Picard se svou posádkou čelí, velmi často dopadne tak, že si posádka sedne ke stolu, probere události ze všech úhlů a nakonec přesvědčí nepřátelskou stranu o nutnosti usmíření.

Co ale nelze pominout je fakt, že po čtvrtstoletí vypadá seriál po vizuální stránce místy lehce kostrbatě. Pětadvacet let uložení na pásce učinilo Novou generaci bezbrannou vůči dnešním vysokým standardům digitálních vizuálních efektů nebo vůči současným módním trendům. Na druhou stranu je o to příjemnější zjištění, že i přes tyto zjevné nedostatky seriál stále oslovuje takovou masu diváků, aby byl stále uváděn v televizních vysíláních po celém světě nebo aby byla provedena jeho nákladná konverze do videa s vysokým rozlišením.

Ve svých sedmi sezónách a čtyřech celovečerních filmech Nová generace položila velmi vysoký standard toho, jak má vypadat kvalitní scifi seriál. Na jejím základě bylo vydáno nepřeberné množství knižních titulů, počítačových her, sběratelských předmětů – jen vyjmenovat všechny aktivity založené na Nové generaci by bylo patrně jak nad naše síly, tak nad rámec této stránky. Vesmír kapitána Picarda a komandéra Rikera také položil základ dalším dvěma startrekovým seriálům, které se také dodnes těší popularitě mezi diváky po celém světě.

Z výše uvedeného textu je asi znát, že Nová generace je dle našeho mínění opravdu kvalitní fenomén. Počet lidí, kteří tento názor sdílejí, je enormní. Pro ně, ale také pro všechny ostatní fanoušky scifi, pořádáme Trekken, tradiční a zavedené setkáním příznivců Star Treku, které se v roce 2012 věnovalo právě Nové generaci. V programu našeho setkání (nebo conu, chcete-li) figurovala řada zajímavých přednášek na to či ono téma související se seriálem z faktických nebo z různých a často neobyčejných úhlů pohledu, stejně jako soutěže, diskuse nebo projekce vybraných epizod. V programu si našli něco nového i skalní fanoušci, přitom byl ale také vhodným úvodem do seriálu pro ty, co o něm ví opravdu jen to základní. Informace o Trekkenu jsou k dispozici na www.subspace.cz/trekken.