20 let Star Treku v Ostravě
Nějakou dobu nebylo zcela zřejmé, který z klubů příznivců Star Treku byl u nás úplně první (když se nepočítá ten můj první pouze korespondenční vedený v Interkomu), ale nakonec se situace vyjasnila – první fungující klub byl založen v Ostravě 6. června 1995 pod názvem USS Ostrava (o několik měsíců později na podzim vznikl další klub CZ Kontinuum Star Trek fan klub). Právě ke dvacátému výročí založení klubu USS Ostrava se na den přesně konala zvláštní výroční Mise dnešního ostravského klubu Subspace, na které se kromě “místních“ zúčastnil na pozvání předsedy Koraxe i jeden z předsedů CZ Kontinua Samuel Thorn a moje maličkost.
Do Ostravy jsem dorazil už v pátek večer a díky Koraxově pohostinnosti strávil večer u něho ve vyhledávaném středisku Čeladná (krajina je tam opravdu moc hezká), kde jsem po večeři zhlédl po letech epizodu Voyageru Dračí zuby, abych si připomněl, jak že to bylo s těmi Vaadwaury, kteří nám v Delta kvadrantu ve Star Treku Online tolik zatápějí. V sobotu ráno jsme vyrazili do Ostravy a po snídani dojeli do hotelu Best Western Vista, kde už byly připraveny prostory a bylo jen třeba dokončit výzdobu a uspořádání sálu včetně projekce.
Krátce po desáté hodině započal program. Na úvod Korax informoval členy Subspace o událostech ve světě Star Treku od poslední řádné Mise (konají se zpravidla jednou za měsíc) a poté se ujal slova Wesley, aby připomněl dvacetiletou historii ostravského klubu se všemi peripetiemi i změnami názvu, – od USS Ostrava přes UPKB Dominion až k dnešnímu Subspace. Zvláštní vzpomínka samozřejmě patřila zakladateli klubu Pavlu Pabjanovi, který chtěl původně jen “chodit do klubu“, ale dost dlouhou dobu ho vedl a teprve po návratu z Irska si mohl užít “obyčejného“ členství. Je velká škoda, že se dnešního výročí bohužel nedožil.
Ještě před obědem následovala všeobecná diskuse a vzpomínání na fanouškovství v 90 letech, kdy většina klubů teprve začínala. Krátce před jednou jsme byli požádáni se Samuelem o zodpovězení několika otázek, především o trochu vzpomínek na doby počátků klubu v letech devadesátých ve srovnání s dneškem a mimo jiné i o vydání první startrekové knihy u nás (Příběhy kosmické lodi Enterprise), na kterém jsem samozřejmě měl jistý podíl. Se Samuelem jsme si docela notovali a po zmínění několika “veselých příhod“ snad byli spokojeni i diváci.
Po výborném obědě v hotelové restauraci pokračoval odpolední program. Zahájil jej Wesley úvahami, jaká může být budoucnost Star Treku i jeho fanoušků a fanklubů. Do jisté míry jsme navazovali na předchozí diskusi, čím se fanoušci zabývají dnes ve srovnání s minulostí, ale samozřejmě se mluvilo i o celkových tendencích v natáčení Star Treku, kde nemalou roli sehrají zřejmě i fanfilmy, které by mohly vyplnit mezery v “oficiální“ tvorbě. A to jsme samozřejmě v kuloárech řešili i současné dění ve hře Star Trek Online, která – byť ne úplně “kanonicky“ – pokračuje v dějinách tohoto univerza o několik desítek let po seriálech a filmech.
Před dalším bodem programu následovalo milé překvapení v podobě obrovského dortu se znakem klubu Subspace, který byl dovezen do foyeru, a všichni jsme samozřejmě dostali svůj díl. Takto posilněni jsme se mohli dát do soutěžení, následoval totiž “starotrekkie“ kvíz, v němž jsme mohli vyzkoušet svou paměť i všímavost při sledování prezentací a z několika možných odpovědí jsme měli vybrat z historie klubu i ST fanouškovství obecně tu správnou. Na výsledky jsme si ale museli chvíli počkat, a proto následovaly ještě další body programu – výroba PADDu se zabudovanou společnou fotografií a zlatý hřeb v podobě promítání epizody Nové generace “Lidský rozměr“, v níž chtěl komandér Maddox nadporučíka Data rozebrat, aby mohl sestrojit další androidy jemu podobné, a to vzhledem k nostalgickému ladění tohoto setkání přímo ze staré VHS videokazety. Aspoň jsme si mohli srovnat kvalitu dnešních epizod na nových nosičích (zvláště remasterovaných) s tehdejší technikou, která ale dokázala “spolupracovat“ i s dnešními projektory.
Jako úplně poslední následovalo vyhlášení výsledků kvízu. Na prvních místech (s jednou chybou) jsme se umístili Danka, Fox a já, takže Korax musel dávat doplňující otázky. Na první z nich (jméno meziplanetárního vyjednavače Rivy v Nové generaci) jsme neznali odpověď nikdo, na druhou otázku – třída lodi Enterprise-C – se mi podařilo odpovědět jako prvnímu, že jde o třídu Ambasador (pobavilo, když si Korax při mé odpovědi nevzpomněl, že jsem jeden ze tří dílčích vítězů, a vyzval mě, abych neodpovídal za soutěžící). Za vítězství v kvízu jsem dostal krásný diplom, který tak opustil Ostravu, titul “Starotrekkie“ (holt jsem “praotcovství“ obhájil) a čestné členství klubu Subspace.
Tím vlastní setkání skončilo a kdo mohl, přesunul se do ostravské restaurace Koras (podobnost jmen je opravdu náhodná, i když zazněl návrh, aby Korax restauraci koupil a jméno upravil), kde jsme se navečeřeli, něco popili a pak se vydali domů. Já jsem tentokrát společně se Samuelem přenocoval u Blanky v Dolní Lutyni, kde jsme si užil dobrou společnost i místních psích a kočičích kamarádů (zvláště Kurk byl úžasně přítulný) a v neděli jsem se Samuelem vyrazili vlakem zpět do Prahy, kde jsem dokonce stihl i závěr pikniku v Modřanech.
Výroční setkání klubu Subspace bylo výborně připraveno i zorganizováno, program se nám všem líbil a můžeme jen doufat, že na podzimní obdobné akci ani s klubem CZK ostudu neuděláme. A už se těšíme i na letní výsadek opět v Lutyni.