Vzpoura (Insurrection)

Vzpoura (Insurrection)Ve filmu Vzpoura posádka kapitána Picarda brání malou skupinku obyvatel planety Ba’ku, kteří mají být proti své vůli přesídleni jinam, aby se mohli obyvatelé Federace těšit z blahodárných účinků jejich planety. Klasický boj dobra se zlem, kde netypicky roli záporáka hraje i admirál Federace.

Vzpora má velmi blízko ke klasickému televiznímu Star Treku. Je v ní silné hlavní téma, ale i prostor pro rozvíjení hlavních postav i pro pár vtipných scén – například pro tu, ve které komandér Riker pilotuje Enterprise E joystickem. Především je ale plná silných scén, ve kterých především exceluje kapitán Picard (Patrick Stewart), kterému jako ulité sedne hlavní morální dilema filmu – tím je spornost vysídlení hrstky obyvatel planety Ba’ku v zájmu uspokojení zájmů větší skupiny. Vzpoura mimo to vyniká dynamickým dějem s malým počtem „hluchých“ momentů a obecně vzato se jedná o velice příjemný film. Ten doplňují slušné vizuální efekty a povedený soundtrack.

V českých končinách se Vzpoura dočkala nezvykle jen jednoho dabingu, ten je ale naštěstí velmi dobrý. Uvedla ho v roce 1999 společnost Holliwood Classic Entertainment, která film prodávala na VHS a objevil se i v televizním vysílání. Překlad je velmi dobrý a dabérské obsazení téměř dokonale kopíruje obsazení dabingu seriálové Nové generace, což je rozhodně pozitivum.

Vzpoura vyšla na bezpočtu médií všeho typu, přičemž za zmínku stojí především DVD a BluRay. Film v roce 2023 vyšel ve 4K a ve vysokém rozlišení vypadá velmi dobře.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.