menu

Star Trek Discovery

Star Trek: Discovery je šestý hraný seriál zasazený do vesmíru Star Treku, a zhruba o 10 let předchází události původního seriálu Star Trek.

Discovery je reakcí na rostoucí zájem o nový seriál na motivy Star Treku - ostatně, druhý nejnovější seriál "Enterprise" se s diváky rozloučil už před 12 lety. Navzdory všeobecnému očekávání ale nenavazuje na seriály "novogeneračního" vesmíru, ale je zasazen ještě před klasickou sérii. Část publika seriál díky tomuto kontroverznímu rozhodnutí vyzdvihuje, část zatracuje a na internetu se od začátku vysílání vedou živé diskuse o tom, zda to bylo správné rozhodnutí.

Nový Star Trek se od těch starších samozřejmě liší, a není se čemu divit. Televizní kultura i očekávání dnešních diváků v posledních letech prošly zásadní přeměnou a Discovery se novým očekáváním pochopitelně musí přizpůsobit. DSC je oproti předchozím ST seriálům o něco temnější, rychlejší a snad i realističtější, o to těžší má ale pozici u některých skalních fanoušků zvyklých na Star Trek ve stylu devadesátých let. Je ovšem na místě poznamenat, že něco podobného se dalo říci o začátcích snad všech startrekových seriálů, Novou generaci nevyjímaje. Ke cti seriálu je nutno dodat, že podle našeho názoru se z něj naštěstí nevytratilo to, co Star Trek dělá Star Trekem - Discovery je seriál o lodi Federace, která se střetává s neznámými formami života, vesmírnými fenomény a která čelí složitě řešitelným dilematům, jež řeší spravedlivým a lidským způsobem. Je-li definicí Star Treku nastavení zrcadla tomu, čemu Gene Roddenberry říkal "human condition" (podstata lidství), pak je Discovery pravým Star Trekem.

Discovery v roce 2018 na Netflixu odvysílala svou první sezónu (včetně skrytých titulků v klingonštině) a druhá sezóna se nám představí na začátku příštího roku. Ještě letos v prosinci se ale můžeme těšit na 4 "krátké Treky", patnáctiminutové miniepizody, ve kterých se znovu setkáme s populární postavou Harryho Mudda a dozvíme se něco nového o postavě Saru i o tom, jak se na loď dostala kadet Tilly.

Světem Star Treku už dlouho nehýbalo tak živé a všeobecně sledované téma jako je nový seriál Discovery. Bude se mu věnovat i program letošního Trekkenu a krom samotných přednášek na něm samozřejmě můžete s ostatními trekkies prodiskutovat jakékoli téma, které vás v souvislosti s novým seriálem zajímá.

Program Trekkenu

2018 Subspace scifi fanklub & TROJHALÍ KAROLINA
Design Ondřej "Korax" Konvička

Ostrava, Trojhalí, 29. - 30. 6.