Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Star Trek (2009)

Star Trek 11 je dosud poslední natočený Star Trek film. V průběhu přípravy filmu se spekulovalo o řadě různých scénářů, kolem kterých by se měl děj filmu točit. Nyní již děj známe, přesněji řečeno, točí se kolem původní posádky Jamese T. Kirka, jejich studií na Akademii a jejich prvního a pro děj zásadního letu. To, co bylo skalními fanoušky Star Treku netrpělivě očekáváno byl způsob, jakým zapadne námět filmu do rozsáhlé dějové liniie všech již natočených filmů a seriálů. O to víc, když se má děj odehrávat ještě před Klasickou sérií. Nakonec přišli scénaristé se vskutku zajímavým řešením, ale o tom až později.

Děj se točí kolem Jamese Kirka a scénaristé nám servírují jeho život přímo od narození. Začínáme nenápadně na lodi USS Kelvin, která si v klidu pluje vesmírem do té doby, než se ze subprostoru vynoří masivní a děsivě vypadající romulanská těžební loď. Shodou okolností se podaří otci Jamese Kirka stát se na pár okamžiků kapitánem této lodi, na palubě se nachází i jeho žena a matka Jima Kirka, v té době ještě jako těhotná.

Další kapitolu filmu známe již z traileru. Představuje nám mladého Jima Kirka, kterému není víc než 15 let, řítícího se „vypůjčeným“ vozidle krajinou Iowy. Jasně vidíme jeho temperament a náhled na život už v mladém věku. Jen škoda toho auta, které skončí v propasti. I na dnešní dobu to je pěkný veterán.

O pár let vidíme Kirka jako už dospělého muže jak se baví v baru spolu se skupinkou kadetů z Akademie. Při pokusu o rozhovor s Uhurou dojde na agresivní vyjednávání mezi Jimem a ostatními kadety, k našemu štěstí to ale náš hlavní hrdina přežije. Zde dojde ke zlomové situaci a to, že se zde Kirk setká s Christoperem Pikem, kapitánem USS Enterprise. Ten se ho snaží přesvědčit ke vstupu do Akademie Hvězdné flotily. Napoprvé se mu to nepodaří, ale je dost chytrý na to, aby zapůsobil na Kirkovo ego, a nechal ho ať přijde sám.

V průběhu filmu se postupně setkáváme se členy posádky Klasické série a seznamujeme se s nimi v mladším věku, než jak jsme je viděli v seriálu z šedesátých let. Postavy přibývají postupně a nutno říct, že jejich vstup na scénu je zpracován velmi zdařile – v případě, že Star Trek znáte, poznáte danou postavu během několika okamžiků podle jejího charakteristického chování nebo vyjadřování a cítíte se o něco více jako doma. Celý film je v podstatě o původní posádce a o tom, jak se dokáže chovat v krizových situacích a jak používá své dovednosti a svůj důvtip.

Film jsem viděl dvakrát. Nevím zda je to hodně nebo málo, ale nějak jsem se neúčastnil všeobecného šílenství okolo filmu. Jaksi všechny ty trailery a zprávičky šly nějak mimo mě a ani jsem neměl chuť je vyhledávat. Vůbec jsem nevěděl, co bych měl od nového filmu čekat. Byl jsem popravdě hodně skeptický a tak jsem nechal všechno kolem sebe jen tak volně plynout. Podle všech informací se měl film odehrávat ještě před vším dosud natočeným , což mě nechávalo vcelku chladným. Takový počin není úplně jednoduchý i když ne nemožný. Sérii Enteprise jsem si velmi oblíbil a myslím, že se na ni scénaristům podařilo vcelku pěkně navázat. Co se týče podobného počinu na poli filmu, např. nová trilogie Star Wars taky dle mého názoru pěkně navázala na původní trilogii.

Ale pojďme k filmu samotnému – poprvé jsem jej viděl v kině v Ostravě a odcházel jsem z něj se smíšenými pocity, vesměs negativními. Ani mi tak nevadilo, že některé postavy se chovaly jinak než jsem čekal (např. Spockův vztah s Uhurou), ale nějak mi nesedlo to samotné zakončení, kdy byla v druhé půlce filmu zničena planeta Vulkán a já stále do poslední minuty čekal, jak něco přeskočí, obraz přeblikne a všechno bude v normálu – nic takového se ale nestalo. To, že se asi jedná o alternativní linii mi začalo pomalu docházet až po filmu, behěm něj se totiž ve mě mísila spousta dojmů. Mnohem více mi vadilo, že všechno musí být tak mega a hyper. Tím nemyslím pouze fakt, že se musí ničit celé planety, ale také Nerovu loď, která je pořádná strašidelná obluda s četnými rameny o jejichž funčnosti se dá s úspěchem polemizovat. Ale dobře, je to těžební loď, takže zvenku může vypadat zváštně. Teda až na tu výsuvnou vrtací plošinu na řetězu, kdy hrozivé „zdobení“ řetězu plošiny rozhodně účelné není, minimálně by musel zabrat více místa ve skladovacím prostoru. To ale není nic oproti interiéru lodi, hlavně mám na mysli ten souboj na můstcích. Přijde mi to naprosto směšné, dodnes mi nikdo nevysvětlil, co je za výhoda mít na lodi propastně hlubokou místnost s můstky kříženými přes sebe všemi směry.

Nevím jak graficky a akčně přitažlivě by to bylo, kdyby to bylo trochu normálnější, nicméně přijde mi to jako zbytečné opakování něčeho. Ano, tyto propastné místnosti byly i ve Star Warsech, i tam se ale dá o jejich účelnosti pochybovat. Samozřejmě, je to napínavé, sledovat se zatajeným dechem, zda se našemu hrdinovi podaří zachytit se za můstek padajíc dolů do propasti, vytasit přitom fázer a trefit ještě protivníka. Ale tohle mi už nepřijde jako Star Trek, je to spíše akční sci-fi film s tématikou Star Treku. Navíc už mi ti všichni Romulané a Rémané lezou krkem po tom, co byli jako ústřední zlo i v přechozím filmu Nemesis.

korax, 28-08-2010
blog comments powered by Disqus


Chystané akce