Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Papírové Star Trek rekvizity a jak na ně

Už pár let jsem měla v počítači složku, v které byly uschovány nákresy různých lodí. Nákresy, které stačilo jen vystřihnout a slepit. Avšak jak už to u mě většinou chodí, náměty si seženu, ale k samotnému ztvárnění již nedojde. Většinou tedy ne hned.

Uběhlo pár let a už ani nevím jak jsem se dostala opět k tématu modelů lodí. Vzpomněla jsem si na složku, na kterou už usedal virtuální prach a opět jsem ji otevřela. Vybrala jsem si model federačního ručního phaseru, který se používal převážně v seriálu Star Trek: The Next Generation. Vystřihla jsem jednotlivé části, ale při mé šikovnosti mi nepasovaly dohromady. Díky moderním komunikačním technikám jsem se domluvila s TREKrem, že ten phaser slepíme u něj doma, tak jsem vzala jednotlivé části a odjela jsem za ním, aby mi s tím pomohl. Chyba byla hned objevena a napravena. A o jakou chybu začátečníka se jednalo? To snad vysvětlím v následujícím rozhovoru s TREKrem.

E.: Co sis myslel, když jsi zjistil, že jsem jen špatně přehnula určitá místa na modelu phaseru?
T.: Že jsi si to špatně prohlédla a asi sis ten díl nepokusila připasovat k tomu bočnímu dílu, protože podle něj to bylo vcelku jasné.

E.: Lepil jsi už víc modelů. Který se Ti lepil nejlépe?
T.: Pár jsem jich slepil, nějaké autíčka a taky hrad z ABC, ale to jako hodně malý. V pozdějším věku, cca 12 – 15 jsem začal slepovat vlastnoručně navrhnuté a vyrobené věci ze ST – trikordéry, phasery. Vrcholem byl v 17ti letech vlastní model vlastní třídy federační lodi co se mi lepilo nejlépe, nevím, asi ten trikordér, je hranatý :D.

E.: Během posledních dvou měsíců jsi slepil phaser, Federační raketoplán a model Voyageru. Co je na řadě teď?
T.: Nezapomeň na draka 🙂 Ale vážně, mám rozstříhaný hypospray, ale ten je trochu divný, tak nevím zda ho dokončím a až bude dostatek času tak model Nebuly bez označení, takže budu muset dodělat registraci na USS Sutherland, NCC 72015.

E.: Na co bychom si při slepování modelů měli dávat pozor? Je něco, co bychom měli udělat „navíc“ abychom dosáhli modelů, který nám vydrží pár let?
T.: U některých modelů je dobré si dát pozor na jejich celkové zpracování, někde chybí „pacičky“ pro přilepení, takže je potřeba je dodělat, či stávající zvětšit. Všeobecně doporučuji model dělat 2x, jednou nanečisto a jednou jako finální produkt.

Také je dobré, pokud tisknete modely na normální kancelářský papír, podlepit větší díly, dosáhnete tak vetší pevnosti modelu. Pozor však na přemíru lepidla (já používám tekuté lepidlo Herkules), může větší plochy pokřivit, takže nebudou ani po jejich zatížení během schnutí dokonale rovné. Dalším tipem může být „naříznutí“ ohybů, lépe se pak papír ohne a ohyby jsou rovnější.

Některé nedokonalosti je možno korigovat vodovými barvami, ale opatrně s množstvím vody.

Poslední a nejdůležitější rada, lepení modelů není závod, dejte si záležet a dejte modelu čas. Jen tak dosáhnete kvalitního výsledku, který vydrží. Doporučuji také začátečníkům přečíst si nějaká fóra o papírovém modelářství, kde bude napsáno, jak by se mělo všeobecně postupovat a na co si dát pozor.

E.: Jaká je náročnost tvoření těchto modelů? Zvládne to opravdu každý a čím by jsi případně doporučoval začínat?
T.: Náročnost Voyageru byla trošku větší a Nebula na tom bude podobně. Nejlepší je začít hranatými věcmi. Třeba ten raketoplán, konkrétně ten co jsem dělal (74656, USS Voyager, Shuttlecraft 01 Tereshkova) je celkem jednoduchý, i když u něj není návod, dá se lehce podle obrázku poskládat.

Pro zájemce přikládám pár internetových adres, kde můžete získat nákresy nejen na modely federačních lodí a dalších modelů ze světa Star Treku, ale i modely z jiných sci-fi žánrů.

korax, 31-07-2010
blog comments powered by Disqus


Chystané akce